Ganat

I když jsou peníze všude kolem nás, ne každý z nás jich má tolik, kolik jich potřebuje mít. A je nasnadě, že něco podobného není ani trochu dobrá zpráva.

Smrkové výhonky – použití

Stopy využití jehličnanů v historii

K širšímu využití mladých výhonků z jehličnanů došlo po sepsání knihy abatyší Hildegardou z Bingenu.

Léčitelka v knize píše o zkušenostech s léčením zvířat a doporučuje například i využití jedlové kůry ke zmírnění příznaků rýmy. Ve 13. a 14. století se léčebnými postupy a využitím výhonků začali zajímat i autoři encyklopedií a například Konrád z Megenbergu uvádí použití smrkových výhonků při obtížích s dýcháním.

O smrku

Smrků je víc něž 40 druhů, nejlépe se mu daří v mírném pásmu a roste na celé severní polokouli. V posledních letech dochází k masivnímu kácení smrkových lesů kvůli kůrovci. V léčitelství se využívají silice z mladých špiček větví. Silice zbavují organismus hlenů, pomáhají s prokrvením a mají protizánětlivé účinky. Jehličí se pro praktické používání suší.

Použití

Při rýmě a kašli pomůže inhalace. 4 lžíce smrkových výhonků se přelijí asi půl litrem vody a pár minut se odvar nechá louhovat. Pak si stačí dát hlavu nad mísu a inhalovat párů ze spařených výhonků. Procedura se opakuje 2 x denně, dokud příznaky přetrvávají.

smrk

Při nachlazení, bronchitidě a celkovém vyčerpání tělu uleví koupel s odvarem, ten si lze připravit z tří hrstí výhonků a tří litrů vody, kde se nechají hodinu louhovat a odvar se přidá do vany s horkou vodou. Koupel by měla trvat alespoň 20 minut.

Smrkové mazání na klouby a svaly si snadno lze udělat z 3 lžic smrkových výhonků a půl litru alkoholu, ve kterém se výhonky nechají 14 dní louhovat. Po přecedění se používá na bolavá místa.

smrk1

Smrkové tonikum proti lupům se snadno zhotoví ze dvou lžic výhonků, hrnku alespoň 60 % lihu a z hrnku vody. Výhonky se nechají dva týdny louhovat v alkoholu. Je potřeba alkohol každý den protřepat. Po čtrnácti dnech se vše přecedí, přidá se voda a tonikum se po umytí vmasíruje do pokožky na hlavě.

Mrazem sušené smrkové výhonky https://www.nakliceno.cz/zelene-potraviny/smrkove-vyhonky-bio-30g/ můžete použít i v kuchyni, jak na přípravu čajů, tak do omáček, pod maso nebo do zeleninových jídel.